Güneş Enerjisi Sistemleri

Bir güneş paneli ne kadar elektrik üretir?

how-much-energy-does-a-solar-panel-produce

Bir güneş panelinin ürettiği elektrik miktarı üç önemli faktöre bağlıdır: panelin boyutu, içindeki güneş pillerinin verimliliği ve panelin aldığı güneş ışığı miktarı.

Tipik bir güneş panelinden bekleyebileceğiniz şeyleri ve bu güç çıkışının, evinizde kullandığınız alet ve cihazlar için ihtiyacınız olan güçle nasıl karşılaştırıldığını inceleyeceğiz.

Güneş panelleri ne kadar büyük?

“Güneş paneli” dediğimizde, bahsettiğimiz şey, konut kullanımı için tipik bir silikon fotovoltaik paneldir. Bugünlerde, çoğu güneş paneli yaklaşık 5 buçuk feet uzunluğunda ve 3 feet’ten biraz daha geniş:

solar-panel-size-01

Yukarıdaki resimde güneş paneline yakından bakarsanız, 60 küçük kare göreceksiniz. Bu kareler aslında tellerle birbirine bağlanan bireysel güneş “hücreleridir”. Hücreler elektriğin yapıldığı yerdir ve teller elektriği panelin daha büyük bir diziye bağlandığı bir bağlantı kutusuna taşır.

Güneş paneli boyutu neden önemlidir?

Aynı anda ne kadar fazla güneş pili çalışıyorsa, o kadar fazla güç üreteceklerdir. Bu nedenle, bir panelin ne kadar elektrik ürettiğini hesaplamaya çalışıyorsanız panelin boyutu önemlidir.

Güneş panelleri onlarca yıldır bu boyuttadır, ancak modern paneller geçmişe göre daha fazla elektrik üretmektedir. Çünkü panel üreticileri zaman içinde hücre verimliliğini artırmanın yollarını bulmuşlardır.

solar-panel-efficiency-2018-01

Güneş panelleri ne kadar verimli?

Güneş verimliliği, güneşten elektriğe dönüştürülen mevcut enerji miktarı ile ilgilidir.

1950’lerde, ilk güneş pilleri enerjinin% 6’sını güneşten alıp elektriğe dönüştürebiliyordu.

Yukarıdaki resimde gördüğünüzle aynı 60 hücre dizisi olacak şekilde yapılandırıldıysa, bu yaklaşık 20 watt’lık bir elektrik akımı oluşturacaktı, 60 watt’lık bir akkor ampulü yakmak için gerekenin yaklaşık üçte biri.

Başlangıçta bu sayfayı 2012’de yazdığımızda, güneş pilleri güneşten onları vuran enerjinin% 15’ini güce çevirebilir. 2018 itibariyle, en gelişmiş güneş pillerinin verimliliği% 23’e yakınken, konut kullanımı için ortalama güneş pilleri yaklaşık% 18.7 verimlidir.

Hücrelerin verimliliğini panelin büyüklüğü ile birleştirirseniz, “güç derecesi” olarak adlandırılan bir sayı alırsınız. Güneş enerjisi endüstrisinde, “bu panel X watt üretecek şekilde derecelendirildi” diyoruz.

Ortalama bir güneş paneli için güç derecesi nedir?

2018 itibariyle, tipik bir güneş paneli yaklaşık 320 watt güç üretiyor, ancak paneller birçok farklı watt derecesinde geliyor ve tam olarak 320 watt üreten bir panel bulmak nadirdir. 2018 için en iyi 10 konut güneş paneli, 290 watt ila 360 watt arasında herhangi bir yerde üretmek için derecelendirilmiş panelleri içerir.

Daha verimli paneller biraz daha pahalıdır ve genellikle sadece çatınızda sınırlı alanınız varsa gereklidir.

Solar montörünüz, kullanmak için yeterli enerji üretmek için kaç panele ihtiyacınız olduğunu bulmak için sizinle birlikte çalışacaktır.

Genellikle, her bir panelin ne kadar iyi performans gösterebileceğinden, tüm dizinin performansından daha az önemlidir.

Günlük ve aylık güneş paneli çıkışı

250 watt’lık bir STC dereceli panelin yukarıdaki örneğini kullanarak, panelin ürettiği 250 watt’ı bir günde elde ettiğiniz saatlerce tam güneş ile çarparsanız, panelin günde ürettiği kwh miktarını elde edersiniz. 30 gün ile çarptığınızda, panel için güve kWh çıkışı elde edersiniz.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ortalama çatı günde yaklaşık 4 saat kullanılabilir güneş alır. Güneşin 4 saatten fazla parladığını biliyoruz, ancak “tam güneş”, güneşin gökyüzünde alçaldığı günün tüm bölümlerini bir sayıya birleştiren bir ölçümdür.

4 saat tam güneş kullanarak, bu denklemi verir: 250 watt x 4 saat. Bu, 250 watt panel başına günde 1 kW (1.000 watt).

Panel başına 1 kWh’yi ayda 30 gün ile çarparsanız, her 250 watt nominal panelin ortalama bir ayda yaklaşık 30 kWh üreteceğini göreceksiniz.

Bir güneş paneli metrekare başına ne kadar enerji üretir?

solar-panel-square-foot

Ortalama büyüklükteki güneş paneli 17,6 fit karelik bir alanı kaplar ve doğrudan güneş ışığı altında 265 watt üretir. Bu, metre kare başına 15 watt’ın biraz üzerinde anlamına gelir.

Ortalama bir eve güç sağlamak için kaç güneş paneli gereklidir?

Bir güneş paneli sisteminin evinizin elektrik kullanımına göre boyutlandırılması, bir yıl boyunca enerji faturalarınıza bakılarak yapılabilir.

Çoğu hizmet şirketi, faturanızdaki son birkaç aylık kullanımınız hakkında bilgi sağlar, ancak web sitelerinde daha fazla bilgi alabilirsiniz. Birkaç şanslı müşteri bir buçuk yıl alır:

power-bill-before-solar-panel-installation

Size bu sütunun ortalamasını alma derdini koruyacağız ve bu evin ayda yaklaşık 2.200 kWh kullandığını söyleyeceğiz. Bu, ulusal ortalamadan biraz daha yüksek, yani ev sahibine gerçekten güneş enerjisi tarafından yardım edilebileceği anlamına geliyor!

Tipik olarak, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ev sahipleri ayda ortalama 900 kWh kullanıyor. Yani, 900 kWh alın ve bir güneş panelinin bir ay boyunca ürettiği kWh miktarına bölün (30kWh) ve 30 panelli bir kurulum elde edersiniz. Panel başına 30 panel x 250 watt, 7.500 watt bir sisteme (7.5kW) eşittir.

Yine de, bunlar sadece kaba tahminlerdir. Yakınınızda güvendiğimiz bir sistemi uygun şekilde boyutlandırabilen ve sistemin doğru ve mümkün olduğu kadar uygun bir şekilde yapılmasını sağlamak için tüm yerel teşviklerden yararlanmaya yardımcı olabilecek bir uzmanla bağlantı kurmak en iyisidir.

Cihazlarım ne kadar güç kullanıyor?

Neye sahip olduğunuza ve her şeyi ne sıklıkta kullandığınıza bağlı olarak, haneler arasında güç kullanımında büyük farklılıklar vardır. Güney ve Batı ABD’deki insanlar ısıtma ve iklimlendirme için daha fazla elektrik kullanma eğilimindeyken, Kuzey ve Doğu’daki insanlar gaz veya akaryakıt ile ısınma eğilimindedir.

Eski moda bir ampul, 60 watt elektrik kullanır; CFL 18 watt kullanır. Dizüstü bilgisayarlar genellikle yaklaşık 45 watt kullanır ve masaüstü bilgisayarlar 150-300 watt arasında çalışabilir. Pencere kliması 500 ila 1500 watt arasında değişebilir ve merkezi klima 3500 watt kullanabilir

ABD’deki ortalama ev ayda yaklaşık 1.000 kWh elektrik kullanıyor. Tüm bu küçük cihazlar, mevsime göre değişikliklerle büyük kullanım sağlar. Kullanımı gündüz ve gece arasında değişir. Evde çalışmadığınız sürece, elektrik kullanımınızın çoğu muhtemelen geceleri olur.

Izgara üzerinde mi yoksa kapalı mı?

Güneş panelleri sadece güneş parlarken güç ürettiğinden, enerjiyi depolamanın bir yoluna ihtiyacınız olacaktır. Depolama için bir pil kullanmak mümkün olsa da, çoğu insan için en kolay (ve en ucuz) çözüm şebekeye bağlı kalmaktır.

Güneş panelleriniz kullandığınızdan daha fazla enerji üretiyorsa – işteyken, tatildeyken veya çok fazla cihaz çalıştırmıyorsanız – aşırı güç şebekeye geri akacaktır. Birçok yerde, kamu hizmeti şirketleri, ürettiğiniz ekstra gücü telafi edebilecek “net ölçüm” adı verilen bir program sunmaktadır.

Geceleri veya ekstra güce ihtiyaç duyduğunuzda, şebekeden çekersiniz. Şebekeye bağlı bir sistemle, güneş sisteminizin sağlayacağı boyuttan daha fazla güce ihtiyaç duyarsanız asla endişelenmenize gerek kalmaz. Ayrıca, ortalama elektrik faturanızın sadece bir kısmını güneş enerjisi ile sağlamayı ve ızgarayı geri kalanı için kullanmayı seçebilirsiniz.

dzkf1
dzkf2

Solar montörünüz sizinle tüm seçenekler hakkında konuşacaktır. Fiyat teklifi almak ister misiniz?

Teklif Alın!