Rüzgar Türbinleri Nasıl Çalışır?

Rüzgar Türbinleri Nasıl Çalışır?

ir_wind_how_turbine_works_2

Rüzgar türbinleri basit bir prensiple çalışır. Rüzgardaki enerji, bir rotorun etrafında iki veya üç pervane benzeri bıçağı döndürür. Rotor, elektrik oluşturmak için bir jeneratörü döndüren ana şafta bağlanır.

Peki rüzgar türbinleri nasıl elektrik üretiyor? Basitçe ifade etmek gerekirse, bir rüzgar türbini bir fanın tersi çalışır. Rüzgar türbinleri rüzgar yapmak için elektrik kullanmak yerine, elektrik yapmak için rüzgar kullanır. Rüzgar, bir şaftı döndüren, bir jeneratöre bağlanan ve elektrik üreten bıçakları döndürür. Bir rüzgar türbininin nasıl çalıştığını görmek veya içeriye bakmak için rüzgar türbini animasyonunu izleyin.

Rüzgar, güneş enerjisinin bir biçimidir ve atmosferin güneş tarafından dengesiz ısınması, dünyanın yüzeyinin düzensizlikleri ve dünyanın dönmesi sonucudur. Rüzgar akış şekilleri ve hızları Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük farklılıklar gösterir ve su, bitki örtüsü ve arazi farklılıkları ile değiştirilir. İnsanlar bu rüzgar akışını veya hareket enerjisini birçok amaç için kullanırlar: yelken, uçurtma uçurmak ve hatta elektrik üretmek.

Rüzgar enerjisi veya rüzgar enerjisi terimleri, rüzgarın mekanik güç veya elektrik üretmek için kullanıldığı işlemi açıklar. Rüzgar türbinleri rüzgardaki kinetik enerjiyi mekanik güce dönüştürür. Bu mekanik güç belirli işler için kullanılabilir (tahıl öğütme veya su pompalama gibi) veya bir jeneratör bu mekanik gücü elektriğe dönüştürebilir.

RÜZGAR TÜRBİN ÇEŞİTLERİ

Modern rüzgar türbinleri iki temel gruba ayrılır: yatay eksen çeşidi ve dikey eksenli tasarım olan Fransız mucitinin adını taşıyan eggbeater tarzı Darrieus modeli. Yatay eksenli rüzgar türbinlerinde tipik olarak iki veya üç kanat bulunur. Bu üç kanatlı rüzgar türbinleri, kanatlar rüzgara bakacak şekilde “yukarı rüzgar” ile çalıştırılır.

Rüzgar türbinleri, okyanuslar ve göller gibi büyük su kütlelerinde karada veya denizde inşa edilebilir. ABD Enerji Bakanlığı, ABD deniz sularında yenilikçi açık deniz rüzgar teknolojisini mümkün kılacak çabaları finanse ediyor.

type_of_wind_turbine

RÜZGAR TÜRBİN BOYUTLARI

Fayda ölçekli türbinlerin boyutları 100 kilowatt ile birkaç megawatt arasında değişmektedir. Daha büyük rüzgar türbinleri daha ekonomiktir ve elektrik şebekesine toplu güç sağlayan rüzgar çiftlikleri halinde gruplandırılır.

Açık deniz rüzgar türbinleri daha büyüktür, daha fazla güç üretebilir ve karadaki rüzgar tesisatlarının aynı nakliye zorluklarına sahip değildir, çünkü büyük bileşenler yollarda değil gemilerde taşınabilir.

100 kilowatt’ın altındaki tek küçük türbinler evler, telekomünikasyonlar, yemekhaler veya su pompalama için kullanılır. Küçük türbinler bazen dizel jeneratörler, bataryalar ve fotovoltaik sistemlerle bağlantılı olarak kullanılır. Bu sistemlere hibrid rüzgar sistemleri denir ve genellikle elektrik şebekesine bağlantı bulunmayan uzak, şebekeden bağımsız yerlerde kullanılır.